7/24 Kesintiz ÇözümYerli ve Yabancı Pek Çok Marka...

AGS, İnform, Enel, Tescom, Socomec ve Vertic marka ve modelleri...

İşinize Yatırım Yapın!

Kesintisiz Güç Kaynakları (UPS) çözümlerimizle de 7/24 yanınızdayız.
 • Nedir?
 • Nerelerde Kullanılır?
 • Türleri Nelerdir?

Kesintisiz Güç Kaynağı

Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS), elektriksel enerji ile beslenen sistemlerin, kesinti durumunda devamlılığını sağlayan depolayıcı aletlerdir. UPS‘ler jeneratör devreye girene kadar, sistemin sorunsuz çalışabilmesini sağlar ve özellikle hastanelerdeki cihazlar ve kesintiden etkilenebilecek diğer sistemler için kullanılır.  Ayrıca, sadece elektrik kesintilerinde değil, ani elektrik dalgalanmalarında da (düşük veya yüksek voltaj, frekans bozuklukları vb.) akışı düzenleyerek aletlerin ömrünü uzatır.

Başarılı  Kesintisiz Güç Kaynağı sistemleri yıllarca sorunsuz çalışabilmelerine karşın, ort. 2-5 senede bir akü değişimine ihtiyaç duyarlar. (Bu değer, elbette akü tipi ve kalitesine göre de değişiklik gösterir).

UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı) Nedir?

UPS ( Kesintisiz Güç Kaynağı ); şehir şebekesinin kirli ya da kesintili olduğu durumlarda size temiz ve devamlı enerji veren sistemlerdir. Jeneratörler ile karıştırılsa da arasında ne çalışma mantığı ne de işlevsellik olarak benzerlik yoktur. Jeneratör çalışma mantığı, elektrik kesintilerinde eğer otomatik çalışma özelliğine sahipse, bünyesindeki start aküsüyle motora ilk hareketi vererek devamında yakıt yanmasıyla çalışmaya başlar. Motorun ilk starttan sonra devrini alana kadar geçen sürede bağlı olan cihazlar elektrik kesintisine maruz kalırlar. Bu da bilgisayar ya da kritik cihazlar için kayıp ve yüksek maliyetlere yol açacak sıkıntılar demektir. Ayrıca jeneratörün sağladığı enerji motor ile oluştuğundan temiz bir enerji alamayız. Dalgalanma ve frekans oynamaları gibi dezavantajları vardır. UPS‘den avantajı ise yakıtı koyduğunuz kadar çalışacaktır. Sıcaklık haricinde çok uzun çalışmalara uygun bir sistemdir. Bu da jeneratör – UPS arasındaki seçiminde jeneratörü birkaç adım öne çıkarır.

Fakat UPS yapısı gereği akülerden aldığı enerjiyi istediğimiz seviyelerde, temiz bir şekilde bize sunar. Kesintiler, dalgalanmalar ya da piklerden arındırılmış bir enerji verir bize. Bu da daha kritik konumlarda UPS in önemini ortaya koyar.

UPS‘i 3 bölgeye ayırırsak çalışma mantığını daha kolay anlayıp ‘ ben neden UPS almalıyım’ sorusuna cevap bulabiliriz.

 • Doğrultucu ( rectifier ) bölgesi UPS tasarlanmasına göre farklılık gösterir. Genelde büyük cihazlarda kullanılan aküler Doğrultucu çıkışına bağlıdır ve buradan şarj olur. Küçük ve bazı büyük cihazlarda ise akülerin şarjı özel ayrı bir şarjör kartı ile sağlanmaktadır.
 • Doğrultucu bölgesi adından da anlaşılacağı gibi şehir şebekesinden aldığı AC gerilimi DC gerilime çevirir. Amacı bir sonraki işlem yani Evirici ( İnverter ) için hali hazırda temiz ve güçlü bir DC gerilim oluşturmaktır. Aynı zamanda da akülerin şarjı için temiz bir DC gerilim sağlar.
 • Evirici ( İnverter ) bölgesi ise, elektrik kesintisi olsun ya da olmasın, doğrultucuda oluşan DC gerilimi AC gerilime çevirerek temiz ve istenilen gerilimi kesintisiz sağlar.
 • Akü grubu ise şehir şebekesi var iken Doğrultucu ya da şarjörde ki gerilim ile beslenir. Elektrik kesintilerinde ise zaten DC gerilim ile aynı havuzlarda oldukları için, doğrultucu gerilimi kesilmesi ile hala havuzda DC gerilimi oluşturmaktadır.

Kesintisiz Güç Kaynağı almadan önce profesyonel ekibimiz her daim sizler için en uygun seçenekleri sunmak için hazırdır. İhtiyacınıza göre satın alabileceğiniz kesintisiz güç kaynağı modelleri, markaları ve UPS fiyatları için lütfen bizi arayın.

Ağırlıklı olarak, bilgisayar sistemleri, tıbbi cihazlar, haberleşme sistemleri, denetim ve alarm sistemleri veya aydınlatma sistemleri gibi hayati önem teşkil eden elektriksel yapılarda tercih edilir.

Sistemlerin sürekliliğinin sağlanması, korunması ve yedek enerjinin sağlanması işlevini gören UPS’ler, hayati önem arz ederler.  Şebekedeki yüksek veya düşük gerilim, ani voltaj sıçramaları ve frekans değişimleri gibi olaylarda,  elektriksel sistemlerin korunması ve yedek enerji sağlanması UPS’nin sorumluluğundadır.

Çeşitleri,

 •  1 Faz giriş 1 Faz çıkış
 •  3 Faz giriş 1 Faz çıkış
 •  3 Faz giriş 3 Faz çıkış

Modelleri

 • Trafolu
 • Trafosuz
server-room-ups

7/24 destek, ‘kesintisiz’ hizmet..

https://agselektronik.net/wp-content/uploads/2021/07/MULTILINE_ONLINE_3_SEVIYE_10-80-kVA_kW-156x200.png

AGS

Marka ve modelleri...
https://agselektronik.net/wp-content/uploads/2021/07/E3_Serisi_10_800_kVA_Uc_Faz-1-200x195.jpg

Enel

Marka ve modelleri...
DSP_MULTİPOWER_10_20_KVA

İnform

Marka ve modelleri...
https://agselektronik.net/wp-content/uploads/2021/07/DELPHYS_XTEND_GP_Green_Power_2_0_serisi-1.png

Socomec

Marka ve modelleri...
UPS

Tescom

Marka ve modelleri...
Liebert_GXT4_KGK_700_10.000_VA

Vertiv

Marka ve modelleri...

Yeni Hizmetimiz...

Son teknoloji SMD Makinelerimizle 'Elektronik Kart Üretimi'ne de başladık. Ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçin!

Ücretsiz Proje DanışmanlığıDesteğe mi ihtiyacınız var?

Tam olarak nasıl bir ürüne/sisteme ihtiyacınız var? Aklınızdaki marka/model doğru tercih mi? İleride sorun yaşamamak için, şimdiden ne yapılabilir gibi soru ve danışmanlık ihtiyaçlarınız için yanınızdayız.
Sohbet
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,

Sorularınız için buradayız, lütfen paylaşın.