UPS Genel Özellikleri

1 Nisan 20210

UPS, var olan güç kaynağı ile elektronik sistem arasında oluşan ve bu sistem içindeki bileşenleri elektrik akımında oluşan arıza veya sorunlardan koruyan bir tür donanım çeşididir. UPS’ler bilgisayar sistemini besleyen akımın voltajında oluşan düşme durumlarında sisteme zarar vermemesi için sağlanan yedek bir güçtür. Bunun haricinde, UPS’ler elektrik kesintisi yaşandığı zaman sistemin normal seyrinde devam etmesi için devreye girerek yaptığınız işi kaydetmenizi ve açık olan sistemi sorunsuz kapatmanıza olanak sağlar. 

UPS Onarım, Bakım ve Teknik Servis UPS sistemleri yılda en az iki (2) defa olmak üzere periyodik bakımları yapılması gereken cihazlardır. Bakımları düzenli aralıklarla yapılmadığı takdirde bozulma sürecinde hızlanma gözlemlenmiştir. Bakımları yapıldığı takdirde arızaların daha erken sürede tespit edilerek, cihazın zarar görmeden sorunsuz çalışmasına olanak sağlar. UPS bakım onarım hizmetleri eğitimli ve profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Kesintisiz güç kaynağı servisi için seçim yaparken mutlaka 7/24 hizmet veren firmaların seçilmesi gerekir. Değiştirilen, tamir edilen parçaların geri dönüşünün sağlam olabilmesi açısından teknik yeterliliği olan elemanlar ve firmalar seçilmelidir. 

Güç kaynakları UPS cihazlarında en çok karşılaşılan arıza, akülerde görülmektedir, bu nedenle belirli aralıklarla akülerin değiştirilmesi gerekmektedir. UPS arızası akü şarj cihazı kaynaklı olabilir. İç donanımında meydana gelen hasarlarda ise UPS kart tamiri de yetkili UPS teknik servisi tarafından yapılmaktadır. 

UPS Açılmıyor? Elektronik sistem içinde oluşan bileşenler arızaya neden olabiliyor. Bu yüzden UPS arıza verdiği birçok durumdan dolayı UPS açılmıyor sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Arıza kodlarında anlatılan şekilde gerekli çözüm önerileri uygulandıktan sonra UPS’de sorun kalmayacaktır, arızasız işlevi görebilecektir. UPS’ler temelde 3 çeşite ayrılır;

  • Eviricinin sürekli devrede olduğu Online UPS’ler
  • Şebeke etkileşimli çalışan Line-UPSler

Şebeke arızası durumunda beklemeli çalışan Off-Line UPS’ler. Bunun dışında özellikle veri merkezlerine yönelik single UPS ve paralel UPS özelliklere sahip UPS modelleri de mevcuttur. Modüler UPS olarak da geçen paralel UPS, küçük güçte çalışan UPS modellerinin paralel hale gelerek tek bir kabine içerisinde bir araya gelmesinden oluşur. Bu sayede daha güçlü ve güvenli kesintisiz çözüm sunulmaktadır.

7/24 Acil Servis İhtiyaçlarınız için 0850 885 3919 – 0216 429 5574

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sohbet
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,

Sorularınız için buradayız, lütfen paylaşın.